Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
18 Şubat 2019 Pazartesi
Sokullu Hamamı ve Arasta’sının Kazı Çalışmaları Başlıyor
İlçemiz Kaymakamı Sayın Yunus Ataman'ın göreve başladığı günden bu yana ilçemiz için önemli tarihi eserlerin başında gelen Sokullu Hamamı ve Arasta 'sının restorasyon yapılabilmesi için büyük bir özveri ile devam ettirdiği çalışmalar tamamlandı ve 25 Mayıs 2018 Cuma gününden itibaren kazı çalışmalarına başlanıyor.

Nilay YILMAZ

         İlçemizin tarihi ve kültürel yapısının zenginliği ve coğrafi konumunun, ilçenin  gelişimi için müthiş bir potansiyel oluşturan Sokullu Hamamı ve Arasta 'sının planlanan kazı çalışmalarına 25 Mayıs 2018 Cuma günü başlanacak. 
    İlçemiz Kaymakamı Yunus Ataman konu ile ilgili olarak gazetemiz yazı işleri müdürü Nilay Yılmaz'a  yaptığı açıklamada, “ Gerekli yazışmaları gerçekleştirdikten sonra geçtiğimiz aylarda kazı çalışması ile ilgili olarak yol haritasını belirlemiştik.Ve şimdi yaptığımız görüşmelerin nihayetinde 25 Mayıs 2018 Cuma günü kazı işlemlerine başlıyoruz.Yapılacak kazı planlarımızda bir aksilik olmaz ise yaklaşık 6 ay kadar sürecek.Malum bu tarz kazılar maliyeti yüksek olan çalışmalar.Ancak Kaymakamlık olarak İŞKUR kapsamında hazırladığımız Toplum Yararına Proje (TYP) ile bu maliyeti düşürdük. Kazıda çalışacak 40 kişi İŞKUR üzerinden yaptığımız proje kapsamında istihdam edilecek. 40 kişi ile kazı çalışmalarımızı 6 ay gibi bir sürede bitirmeyi ve ardından hemen Arasta'nın çalışmalarına başlamayı planlıyoruz.Çalışmalarımız kapsamında Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden Yrd.Doç. Dr. İsmet Osmanoğlu ile görüşmelerimiz devam ediyor.Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin bizlere yapmış olduğu çalışmaları kendisiyle paylaştım.Hocamızla mevcut alanı yerinde inceledik  rölöve ve restitüsyon çalışmaları ile ilgili eksik noktaların giderilmesi konusunda çözüme ulaşmaya çalışacağız.”dedi.
    Uzun yıllardır İlçemizde atıl bir görüntüye sahip olan Sokullu Hamamı ve Arasta 'sının restorasyon çalışmaları ile kaybedilmeye yüz tutmuş tarihi yapının tekrar hayata kazandırılması konusunda  ummalı bir çalışma sarfederek çalışmaları şahsen kendisi takip eden İlçemiz Kaymakamı Yunus Ataman, “Havsa'nın kaderini etkileyeceğini düşündüğüm bu projenin hayata geçmesi konusunda elimizden gelen çabayı gösteriyoruz ve göstermeye devam edeceğiz. 
    Çalışmalar için meşakkatli ve zor kısım bitti diyebiliriz.25 Mayıs 2018 Cuma günü somut adımlar atılmaya başlanacak.İnanıyorum ki birkaç yıl içerisinde Havsa hak ettiği tarihi görünümüne kavuşacaktır.”dedi.

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com