Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
18 Mart 2019 Pazartesi
İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı Gerçekleştirildi
İlçemizde İstiklal Marşı'nın kabul edilişinin 97. yıldönümü ve Şair Mehmet Akif Ersoy'u anma programı düzenlendi.

Nilay YILMAZ

    İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programı 12 Mart 2018 Pazartesi günü Saat 10:00'da Şehit Öğretmen Mehmet Birol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Toplantı Salonunda yapıldı.
    Programa İlçemiz Kaymakamı Yunus Ataman, İlçe Jandarma Komutanı J.Üst.Teğ Mehmet Utku Davulcu, İlçe Emniyet Müdürü Vekili Sercan Altınorak,İlçe  Milli Eğitim Müdürü Özkan Fidan, İlçe Belediye Başkan Vekili Melehat Erhan, Daire Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Protokol üyeleri, Okul Müdürleri, Veliler ve  Öğrenci gruplarının katılımları vardı.
    Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini  belirten konuşmayı  Melehat Kilimci Ortaokulu Matematik Öğretmeni Aylin Şenelli yaptı. 
    Melehat Kilimci Ortaokulu Matematik Öğretmeni Aylin Şenelli konuşmasında, “Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye başkanım, değerli misafirlerimiz ve sevgili öğrenciler; Bugün “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” Diyen Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde başlatılan Kurtuluş Savaşımızı, kadın-erkek, genç-yaşlı bütün halkımızın katıldığı “yok olmaktan kurtulma, destanını ölümsüzleştiren İstiklal Marşımızın kabulünün yıl dönümüdür.
    Bugün şair Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış İstiklal Marşı, dünyadaki en haklı, en kutsal savaşlardan birini, sömürgeciliğe karşı verilmiş ilk kurtuluş savaşını, ulusal haykırışı, direnişi, heyecanı anlatan; Türk ulusunun tarihinden getirdiği yüce kişilik özelliklerini, yüksek ruhunu, saygın ve soylu duygularını ve düşüncelerini betimleyen edebi bir anıttır.
    Tarihte yürütücü, ileri götürücü kudretleriyle milletlere hız ve istikamet veren, büyük başarılar için ilham kaynağı olan bayrak, sancak, milli marş bugün de önemi ve değeri gittikçe artan koruyucu, kurtarıcı birer yurt sembolü olarak belirmektedir. Bununla birlikte ulusumuz için yarının ifadesidir. Mehmet Akif'in tüm yaşamı; duyguları düşünceleri, eylemleri, eserleri ile bir bütün halinde, yüksek vicdanının, ruhunun ve ahlakının yansımasıdır. Akif, bir şair olmanın çok çok ötesinde bir mütefekkir, bir münevver, bir gönül insanıdır. Onun kaleme aldığı İstiklal Marşı da, milletiyle olan bu kutsal bağın en güzel dizeleridir. Bir anlamda milletimizin özgürlük ve egemenlik türküsüdür. Onları oluşturan tarih ve hikayelerdir. Varlık bilinci, bir yere ait olmak gereksinimidir. 
    İstiklal Marşımız, yüreklerimizdeki ortak duygu ve heyecan, bileklerimizdeki güç, göğüslerimizde çoşkuyla çarpan inanç ve alınlarımızda yanan gururdur.
    Duruşuyla, anlatımıyla, haklılığıyla, milletimizin kalbinde en derin yerini almış ve bu yeri millet var oldukça da koruyacaktır.
    Saygıdeğer konuklar, İstiklal Marşı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 'milli marş' olarak kabul edilişinin 97. Yıldönümünde başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, Birinci Meclis üyelerini ve değerli şair Mehmet Akif Ersoy'u rahmet, saygı ve minnetle anıyor, saygılarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi.
    Ardından İstiklal Marşı ile ilgili belgesel gösteriminin ardından “Türkiyem” gösterisiyle devam eden program, İlkokul kategorisinde dereceye giren öğrencinin İstiklal Marşını okuması ile devam etti.  Program “Kurtuluşa Giden Yol” İsimli Oratoryo'nun sahnelenmesinin ardından Ortaokul kategorisinde dereceye giren öğrencinin İstiklal Marşını okudu. Lise kategorisinde dereceye giren öğrencinin şiirini okumasıyla devam etti. Dereceye giren öğrencilere protokol tarafından hediyelerinin verilmesinin ardından program Mehmet Akif'ten sözler ile sona erdi.

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com