Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
18 Mart 2019 Pazartesi
Sokullu Hamamı ve Arasta 'sının Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor
Sokullu Hamamı ve Arasta 'sının restorasyon çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor.

Nilay YILMAZ

    İlçemizin tarihi ve kültürel yapısının zenginliği ve coğrafi konumunun, ilçenin  gelişimi için müthiş bir potansiyel oluşturduğunu ifade eden İlçemiz Kaymakamı Sayın Yunus Ataman   göreve başladığı günden bu yana ilçemiz için önemli tarihi eserlerin başında gelen Sokullu Hamamı ve Arasta 'sının restorasyon yapılabilmesi  için büyük bir özveri ile çalışmalarına devam ediyor.
    Geçtiğimiz hafta ilçemiz Kaymakamı Yunus Ataman Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Müdürü Yusuf Şamiloğlu ve Edirne Müze Müdürü Hasan Karakaya ile görüşmeler gerçekleştirdi.Alanı beraber inceleyen İlçemiz Kaymakamı Yunus Ataman Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Müdürü Yusuf Şamiloğlu ve Edirne Müze Müdürü Hasan Karakaya bölgede yapılması planlanan kazı ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundular.
    İlçemiz Kaymakamı Yunus Ataman konu ile ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada, “ Gerekli yazışmaları gerçekleştirdikten sonra geçtiğimiz Pazartesi günü Edirne Müze Müdürü Hasan Karakaya ile bir araya gelerek yapılacak kazı çalışması ile ilgili olarak yol haritasını belirledik.Yapılacak kazı uzun bir süre alacak ve yüksek maliyetli olacak.İşkur kapsamında yapılacak proje ile bu maliyeti düşürmeyi planlıyoruz.Çalışmalarımız kapsamında geçtiğimiz Çarşamba günü de Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden Yrd.Doç. Dr. İsmet Osmanoğlu ile görüştüm.Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin bizlere yapmış olduğu çalışmaları kendisiyle paylaştım.Önümüzdeki günlerde hocamızla mevcut alanı yerinde inceleyerek  rölöve ve restitüsyon çalışmaları ile ilgili eksik noktaların giderilmesi konusunda çözüme ulaşmaya çalışacağız.”dedi.
    Uzun yıllardır İlçemizde atıl bir görüntüye sahip olan Sokullu Hamamı ve Arasta 'sının restorasyon çalışmaları ile kaybedilmeye yüz tutmuş tarihi yapının tekrar hayata kazandırılması konusunda  ummalı bir çalışma sarfederek çalışmaları şahsen kendisi takip eden İlçemiz Kaymakamı Yunus Ataman, “Havsa'nın kaderini etkileye-ceğini düşündüğüm bu projenin hayata geçmesi konusunda elimiz-den gelen çabayı gösteriyoruz ve göstermeye devam edeceğiz. Çalışmalar için meşakkatli ve zor kısım bitti diyebiliriz.İlerleyen günlerde somut adımlar atılmaya başlanacak.İnanıyorum ki birkaç yıl içerisinde Havsa hak ettiği tarihi görünümüne kavuşacaktır.”dedi.

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com