Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
02 Ekim 2022 Pazar
Her Yönüyle Havsa Sempozyumu'nda Çalışmalar Son Aşamaya Geldi
Yaklaşık bir yıldır hazırlıkları süren ve İlçemizde ilk defa yapılacak olan Trakya Üniversitesi Havsa Meslek Yüksekokulu, Havsa Kaymakamlığı ve Havsa Belediyesi'nin ortaklaşa düzenleyeceği ‘Her Yönüyle Havsa Sempozyumu'nda çalışmalar son aşamaya geldi.

Nilay YILMAZ

    Trakya Üniversitesi Havsa Meslek Yüksekokulu, Havsa Kaymakamlığı ve Havsa Belediyesi'nin ortaklaşa düzenleyeceği ‘Her Yönüyle Havsa Sempozyumu'nda çalışmalar son aşamaya geldi. Yaklaşık bir yıldan beri planlamaları ve hazırlıkları yapılan organizasyonda sona doğru yaklaşılıyor. Yapılan hazırlıklar ve gelinen durum ile ilgili olarak Havsa Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tan gazetemize açıklamalarda bulundu. 
    Tan: “26-27 Mayıs 2022 tarihlerinde yapılacak olan sempozyum çalışmaları planladığımız takvime uygun olarak devam ediyor. Geldiğimiz aşamada sempozyum katılımcıları ve sempozyumda sunulacak olan bildiriler büyük oranda netlik kazandı. Bu gün itibarı ile organizasyonumuza 68 katılımcıdan 54 farklı bildiri başvurusu yapılmıştır. Katılımcıların yaklaşık yarısı Trakya Üniversitesi'nin farklı birimlerinden, diğer yarıdan fazlası ise farklı illerden ve farklı kurumlardandır. Trakya Üniversitesi yanında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinden de yoğun katılım olduğu göze çarpmaktadır. Bunun yanında Kırklareli Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nden de katılımcılarımız mevcuttur. Ayrıca serbest çalışan araştırıcılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan katılımcılarımız da mevcuttur.
    Sempozyum için gönderilen bildiriler şu an itibarı ile bilim kurulu değerlendirmesine sunulmuştur. Sunulacak olan bildirilerin neredeyse tamamının sözlü bildiri olması planlanmaktadır. Değerlendirilmek üzere gönderilen bildiriler arasında Havsa tarihi ile ilgili konuların ağırlıkta olduğu göze çarpmaktadır. Bunun yanında tarımsal yapı, coğrafya, ulaşım sektörü, doğal afetler, gastronomi ve kültürel konularda da bildiriler mevcuttur. Bundan sonraki aşamada sempozyum programının hazırlanması için çalışmalar yapılacak ve program 16 Mayıs 2022 tarihinde duyurulacaktır. 
    Sempozyumda bildiri sunumlarının yanında farklı etkinliklerin gerçekleştirilmesi de düşünülmektedir. Bu kapsamda iki farklı panel planlanmıştır. Sempozyumun birinci gününde Havsa'nın tarihi gelişimi konulu bir panel yapılacaktır. Bu panelde 3 farklı akademisyen Havsa'nın tarihi gelişimini ele alan konuşmalar yapacaklardır. İkinci günde ise Havsa'nın sosyo-ekonomik gelişimi konulu panelde Havsalılar konuşacaklardır. Panellerin yanında fotoğraf ve proje sergilerinin de yer alması planlanmaktadır.”

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com