Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
02 Ekim 2022 Pazar
Aktaş, “Çiftçimize Sahip Çıkmak Demek Ülkemize Sahip Çıkmak Demektir”
Çiftçinin artan maliyetler karşısında zorlandığını belirten İyi Parti Havsa İlçe Başkanı Hasan Aktaş, “Buğday 8 TL nin altında olursa korkarım ki bu yıl buğday ekecek çiftçi bulamayız.” dedi.

Sertkan YILMAZ

    İyi Parti Havsa İlçe Başkanı Hasan Aktaş gazetemize yazılı açıklamada bulundu.
    Aktaş açıklamasında, “Ekmeklik buğday en az 8 TL olmalıdır. Üreticiler gözlerini TMO tarafından açıklanması beklenen  buğday fiyatına çevirdi ve bekliyor. Artan maliyetlerde göz önüne alınarak açıklanacak fiyat en 8 TL olmalıdır. Hasada 20 gün kala 480 bin ton ekmeklik buğday ihalesi yapan TMO  ihalede 434 dolar yani 6.30 TL fiyat vermişti. Çiftçi geçen yıl üreyi 2.60 alıp attı bu yıl 15.00 Tl ye attı. Tarlasında işlem yapabilmek için mazotu geçen yıl  7 TL ye bu yıl 22 TL ye aldı. Bu şartlarda  eğer buğday 8 TL nin altında olursa  korkarım ki bu yıl buğday ekecek çiftçi  bulamayız. TMO fiyat belirlerken çiftçinin girdisi  maliyeti olan gübre, mazot, zirai ilaç, tohum, ekipman ve işçilik giderlerini göz önüne alarak belirlemesi gerekir. Ülkemizde çiftçi hasada başladı. 
    TMO hemen ithalata başlıyor ve yabancı çiftçiyi zengin ediyor. İyi parti iktidarında yabancı çiftçiler yerine kendi çiftçimiz desteklenecek. Ülkede seferberlik ilan edilerek arz açığı kapatılacaktır. Bunun için yeterli toprağımız ve üreticimiz var. Yaşanan ekonomik sıkıntılardan cıkmanın yolunun tarımda olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Çiftçimize sahip çıkmak demek ülkemize sahip çıkmak demektir.” dedi.

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com