Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
13 Ağustos 2022 Cumartesi
İlçemizde Öğretmenler Günü Etkinliklerle Kutlandı
Öğretmenler günü ilçemizde 24 Kasım 2021 Çarşamba günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Nilay YILMAZ

    Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e öğretmenlik ünvanının verildiği 24 Kasım tarihinin 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutladığımız bu anlamlı günün kutlamaları Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milli Eğitimine emeği geçmiş ebediyete intikal eden ve görevi başında şehit olan öğretmenlerimiz için Sokollu Camii'nde 19 Kasım 2021 Cuma günü Saat 12.15'te mevlidi şerif okutuldu.
    Kutlamalar 24 Kasım 2021 Çarşamba günü saat 10:00'da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk büstüne çelenk sunma töreni ile başladı.
    Etkinlikler Kapsamında 24 Kasım 2021 Çarşamba günü saat 10.15'te Şehit Öğretmen Mehmet Birol'un Arpaç Köyü'ndeki kabri ziyaret edildi.
    Kutlama programı saat 15:00'da Şehit Öğretmen Mehmet Birol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çok Amaçlı Salonun'da Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile devam etti.
    Programa İlçemiz Kaymakamı Reşit Özer Özdemir, İlçemiz Belediye Başkanı Av. Aydın Balkan, İlçemiz Jandarma Komutanı Teğmen Mert Kip, İlçemiz Emniyet Müdürü V. Ahmet Tunç, İlçemiz Milli Eğitim Müdürü Özkan Fidan, Siyasi Partilerin ve Sivil Toplum Örgütlerinin Temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri, Daire Amirleri, vatandaşlar, öğretmenler, öğrencilerin  katılımları vardı.
    Programda Milli Eğitim Bakanlığınca yayınlanan Öğretmenler Günü mesajı okundu. En genç Öğretmen adına, Sokollu Mehmet Paşa İlkokulu Öğretmeni Ayçelen Kurtuluş günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştirdi.
    Ayçelen Kurtuluş yaptığı konuşmasında; 
    “Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın İlçe Milli Eğitim Müdürüm, sayın protokol üyeleri, değerli meslektaşlarım, sevgili misafirler,
    Millet mekteplerinin açılışı ve Atatürk'ün başöğretmenliğe kabul günü olan 24 Kasım, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenin toplumdaki yerinin ve öneminin belirtildiği, emekli ve şehit öğretmenlerin saygıyla anıldığı, bu özel günümüz Öğretmenler Günü kutlu olsun.
    Meslekteki ilk öğretmenler günümde ilçenin en genç öğretmeni konuşmasının bana verilmesinin mutluluğu ve heyecanı içindeyim. Bu kutlu günde mesleğe yeni başlayan bir öğretmen olarak yolumun uzun olduğunu biliyorum. Bu bilinçle yetiştireceğim öğrencilerin fikri hür, vicdanı hür nesiller olması için her türlü fedakarlığı göstereceğim.
    Öğretmenlik meslek olmanın ötesinde bir yaşam tarzıdır. Hayatını okula, öğrenciye adamaktır. Model olmaktır. Attığın her adımda ben öğretmenim diyerek topluma örnek davranışlar sergilemektir. Öğretmenlik aslında bir sanattır ve bu sanatın adı topluma yön verme sanatıdır. Peki bu kadar mı? Tabiki değil. Bunun yanında öğretmenler sorunun değil çözümün parçasıdır.
    Yeni öğretmen modeli Mustafa Kemal modelidir. Onun dün kara tahta başında başlattığı eğitimdeki yenileşme hareketini bugün de çağın gerektirdiği modern bir anlayışla devam ettirebilme şuurunda olmaktır. Yeni nesil sizin eserinizin olacaktır sözünü okuduğunda sınıfta bir öğrenciyi değil, top yekün bir milleti eğittiğini, bir milletin ruh dünyasına şekil verdiğini bilecek kadar geniş bir vizyon sahibi olmanın ifadesidir.
    Bu vesileyle, vatanımızın kurtarıcısı ve modern eğitim sistemimizin kurucusu Başöğretmen Atatürk'ün manevi huzurunda saygı ile eğiliyor, bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum.” dedi.
    Program İlçe Milli Eğitim Müdürü Özkan Fidan'ın konuşmasıyla devam etti. Fidan yapmış olduğu konuşmasında; 
“Sen, kutup yıldızı gibisin,
Deryada yolunu kaybedenlere, 
Karada rehber arayanlara yol göster, 
Işık ol, 
Yolcularının yolunu aydınlat. 
Ustasın sen öğretmenim, işle yürekleri, 
İşle beyinleri ama sakın kırma, dökme, parçalama, 
Senin engin yüreğin, bitmeyen sevgin var, 
Bölüştür öğrencilerine.
Hünerlisin, 
Zafer senin, 
Gelecek senin öğretmenim. 
Sen yaşamın merkezine kendini hiç koymadın, 
Bundan böyle de koyma, dünyanın ta merkezine öğrencilerini koy. 
Sana güveniyoruz öğretmenim.
    Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Protokol üyeleri ve çok değerli meslektaşlarım!
    Doğumla başlayan hayat yolculuğunun ikinci durağıdır okul. Okul, öğrencilerin ikinci ailesi, öğretmenleri ise ikinci anne babasıdır çocukların. 
    Öğretmenler toplumların çağdaş bir medeniyet kurmaları yolunda sarf edilen çabada en büyük paya sahiptirler. Aydınlığa giden yolda öğrencileri iyiye, doğruya ve güzele götüren ve bunun mücadelesini veren öğretmenlerdir. Onlar yurdun umududur.
    Baş döndürücü bir gelişimin olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bu değişim, doğal olarak eğitim ve eğitim ile ilgili unsurları da etkilemektedir. Eğitim artık durağan bir süreç olmaktan çıkmış, sürekli sorgulanması gereken dinamik bir süreç haline gelmiştir. Öğrenciye öğrenmenin öğretildiği bu eğitim anlayışı beraberinde yeni bir öğretmen modelini de getirmektedir.
    Yeni öğretmen modelinde öğretmen, mesai kavramının dar kalıplarını kırmak zorundadır. Öğrencilerinde geliştirmek istediği kişilik özelliklerini kendi davranışlarında göstermesi gerektiğini bilmeli, kendi yaşamadığı şeyleri öğrencilerine anlatırken utanacak kadar civanmert bir kişilik sahibi olmalıdır.
    Öğretmen; bir eğitimci, bir rehber, bu ülkenin geleceğine şekil veren bir mimar, bir sanatkârdır. Mevlana'yı, Yunus Emre'yi, Hacı Bektaş-i Veli'yi, Ahmed Yesevi'yi, Mimar Sinan'ı yetiştiren öğretmendir, Alparslan'ı, Fatih'i, Yavuz'u ve Mustafa Kemal'i yetiştiren öğretmendir.
    Mustafa Kemal'in Kocatepe'den bakışıdır öğretmen olmak, dalga dalga sürüklemektir gençleri. Samsun'dan karanlığın üstüne doğmaktır öğretmen olmak. Önüne katıp cehaleti Ege de sulara gömmektir. Berrak bir Türkçe'dir öğretmen olmak, diline kültürüne sarılmaktır. Ay yıldız olup göklerde dalgalanmaktır öğretmen olmak. Sözün özü bir sevdadır öğretmen olmak, yüreklerde vatan vatan atmak, damarlarda bayrak bayrak dolaşmaktır.
    Bu anlamlı günde bizleri yalnız bırakmayan, eğitim için desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Kaymakamımıza ve Sayın Belediye Başkanımıza sizlerin huzurunda teşekkürlerimi sunuyorum.
    Bu duygu ve düşüncelerle, her yerde ve her şartta görev yapan değerli öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü´nü kutluyor, ebediyete irtihal etmiş, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Saygılarımla.” dedi.
    Emekli olan personele hizmet şeref belgesi verilerek, göreve yeni başlayan öğretmenlerin yemin etmesinin ardından Şehit Öğretmen sunusu gerçekleştirildi. 
    Devam eden program Benim Adım Öğretmen, Öğretmenin Sıradan Bir Günü adlı canlandırma, Bir Sevdadır Öğretmen Olmak, Atatürk Ortaokulu Öğretmen Korosu ve İkramla sona erdi.

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com