Anasayfa Gündem Siyaset Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
03 Aralık 2022 Cumartesi
Ayinesi İştir Kişinin, Lafa Bakılmaz
Geçtiğimiz hafta esnaflar için önemli bir hafta idi. Nedeni ise Ahilik Haftasıydı. Esnaf Bayramıydı.

Nilay YILMAZ

    Bu yıl Türkiye genelinde Ahilik Yılı ilan edildi. İlçemiz bundan bi haber…
    Ahilik; Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu'da yaşayan halkın sanatı, ticarti ,ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. Kendi kural ve kuralları vardır. Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik  düzendir.
    Tüm dünyayı ve ülkemizi saran Korona virüs ile mücadele ettiğimiz süreçte esnaf ve sanatkarlarımız bu zorlu süreçte çok zorlu günler yaşadılar. İş yerleri kapandı. İlçemizde yeni normalleşme ile iş yerlerinde açılan yaralarını sarmaya çalışan esnafımız esnaf bayramı olarak da bilinen Ahilik Haftası'nda yine unutuldu. Başkanlık için adayın çok olduğu, seçim çalışmalarının başladığı Esnaf Odası'nda ne başkan nede adı geçen adaylar Ahilik Haftasında esnafı ziyaret etmediler. Bence oda başkanlarının özellikle bu zor günlerde esnafı ziyaret etmesi gerekmektedir. Çünkü onlar da Ahiliğin bayramını kutluyorlar, onlar da Ahiliğin pozisyonunda oturuyorlar. Onun için ilçe esnafına giderek ziyaret etmeleri gerekmektedir. 
    Ahilik Haftasında ziyaretler yapılacaksa esnafa yapılır. Sıra seçimlere geldiğinde şu kadar esnaf var yanımda diyen başkanlara soruyorum ahilik kutlamalarında neden yanınızda 1 tane bile esnaf yok. İlçenin ekonomisine, geleceğine yön verenlerin bakış açılarını değiştirmesi gerekir. Atalarımız ne de güzel demiş ‘Ayinesi İştir Kişinin, Lafa Bakılmaz…’
    Ahilik Geleneğini Yerine Getiren Bir Tek Başkan Balkan Oldu
    İlçemiz Belediye Başkanı Av. Aydın Balkan geçtiğimiz hafta Ahilik Haftası olması sebebi ile sanayimizin en eski esnafını ziyaret etti.
    İlçemiz sanayisi en eski esnafı ve ilçemizin ilk mermercilerinden olan Mümin Çepkenli ustayı ziyaret eden Başkan Balkan Ahilik Haftası münasebetiyle kendisine saat hediye etti.
    Yapılan bu ziyarette benim aklıma acaba Esnaf Odası'nın yeni başkan adayı İlçe Belediye Başkanı Balkan mı? sorusunu getirdi.
    Toplumun temel taşını oluşturan ve yağmur çamur demeden çalışan, üreten ve ülke ekonomisine küçük sermayelerle ciddi katkı sağlayan esnafımızın Ahilik Haftasını kutluyor, önümüzdeki yıllarda hatırlanmamızı diliyorum….

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com