Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
27 Eylül 2021 Pazartesi
“Trakya'da Buğday Hasadı Çiftçimizi Yüzünü Güldürdü”
CHP Havsa İlçe Başkanı Hüseyin Özden ilçemizde hafta başında başlayan buğday hasadını değerlendirdi.

Sertkan YILMAZ

    Özden gazetemize yaptığı açıklamada; “İlçemiz ve köylerinde de hafta başında buğday hasadı başladı. Ülke genelinde küresel ısınmanın sonucu yaşanan kuraklık buğday üretiminde büyük mahsul kayıplarına yol açmasına rağmen Trakya'da ve ilçemizde mayıs ve haziran ayında yağan yağmurların etkisiyle buğday verimi çiftçimizi mutlu etti.
    Dekar başına 400 kg ile 600 kg buğday hasadı gerçekleşmektedir, buğday fiyatındaki % 36 lık artış girdi maliyetleri karşısındaki artışın çok gerisinde kalmıştır. Geçen yıl temmuz ayı ve bu yıl temmuz ayı arasında taban gübresi ve Üre gübresinde %100 ila %120 arasında artış gerçekleşmiştir. Kimya-sal gübre de dışa bağımlılığımız %95, Hammadde ve dövizden kaynaklanan artış ile hem gübre de hem ilaçta hem de mazot da dışa bağımlılıkdan kaynaklanan yüksek fiyat artışları çiftçimizi zora sokmakta ve hiçbir güvencesi olmayan küçük aile işletmeleri tarımdan kopmakta, tarlalarını satmaktadır. 
    Planlı bir üretim stratejisi, Çiftçinin üretime dayalı desteklenmesi, girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve ürünlerin pazarlanması konusunda, sürdürülebilir fiyat politikaları oluşturulması şarttır. 
    Türkiye Bir zamanlar tarımda kendi kendine yeten ülke konumundayken ,19 yıllık AKP döneminde bir çok tarım ürününde ithalatçı konuma geldi,bu günlerde buğday hasatı yapılırken, AKP buğday ithalatı yapıyor. İthalat bilhassa hasat döneminde piyasayı olumsuz etkiliyor. 
    Limanlar ve tren istasyonları buğday gemi ve vagonları ile dolu. Tarımsal girdilerde mutlak ithalatçıyız. Bu düzen değişmeli ,CHP iktidarında ithalata değil üretime dayalı teşvik ve destek politikalarıyla çiftçimizi tekrar "Milletin Efendisi" konumuna getireceğiz.” dedi.

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com