Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
27 Eylül 2021 Pazartesi
Havsa Meslek Yüksekokulu Bahçesinde Lavantalar Çiçek Açıyor
Trakya Üniversitesi Havsa Meslek Yüksekokulu bahçesinde 2020 yılı çalışmalarının sonuçları ortaya çıkmaya devam ediyor.

Sertkan YILMAZ

    Geçtiğimiz yıl Kasım ayı içerisinde Havsa Belediyesi ve Edirne Orman Bölge Müdürlüğü ile birlikte başlatılan çevre düzenleme çalışmaları sonucunda dikimi yapılan 1500 adet lavanta fidesi çiçeklenmeye başladı. 
    İlkbahar döneminde lavanta bahçesinde yabancı ot mücadelesi, sulama ve gübreleme çalışmaları yapıldı. Haziran ayı içerisinde lavanta fideleri çiçeklenmeye başladı. Yaklaşık 15-20 gün sürecek olan bu çiçeklenme döneminde Yüksekokul bahçesi görsel bir güzellik sergiliyor. 
    Konu ile ilgili olarak gazetemize açıklama yapan Yüksekokul müdürü Prof. Dr. Mustafa TAN;
    “Bölgemiz lavanta tarımı için uygun ekolojik özelliklere sahip, bu nedenle lavanta yetiştiriciliği Edirne ili genelinde hızla yaygınlaşıyor. Bu bitki bazı sorunları olmakla birlikte hem üreticilerimiz için alternatif bir ürün, hem de agro-turizm için önemli bir tür. Çiçeklenme döneminde doğaseverler ve fotoğraf meraklıları büyük ilgi gösteriyor. Gelecek yıllarda lavanta Edirne ilimizin adı ile daha sık anılacak gibi gözüküyor. 
    Bu nedenle biz de Yüksekokulumuz bahçesinde küçük bir bahçe oluşturmak istedik. Bu yıl bitkilerimiz küçük, buna rağmen belirli oranda çiçeklenme sağlandı. Gelecek yıldan itibaren daha fazla çiçeklenme gerçekleşecek. Böylece ilçemizdeki üreticilerin ve fotoğraf meraklılarının ilgisini Yüksekokulumuza çekmeyi düşünüyoruz. İlimizde yapılan lavanta aktivitelerine küçük de olsa katkı yapmak istiyoruz.” dedi. 

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com