Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
13 Nisan 2021 Salı
Çanakkale Zaferi'nin 106'ıncıYıldönümü Törenlerle Kutlandı
İlçemizde Çanakkale Zaferinin 106'ncı Yıldönümü kutlandı. İlçemizde 18 Mart 2021 Perşembe günü Saat:10.00'da Atatürk Anıtı önünde büyük zaferin onurunu ve gururunu yaşadığımız 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü 106. yıl dönümü kapsamında Atatürk anıtına çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

Sertkan YILMAZ

    İlçemizde 18 Mart 2021 Perşembe Günü gerçekleşmiş olan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106'ıncü Yıldönümü Töreni'ne; İlçemiz Kaymakamı Reşit Özer Özdemir, İlçemiz Belediye Başkanı Av. Aydın Balkan, İlçe Jandarma Komutanı Tğm. Ömer Çıngı, İlçe Emniyet Müdürü V. Sercan Altınorak, Daire Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri ve Protokol üyelerinin katılımları vardı.
    Atatürk Anıtındaki törende protokol sırasına göre Çelenklerin Sunulmasının ardından Saygı Duruşu’na müteakip İstiklal Marşı'nın okundu.
    Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı J. Asb. Çvş. Oğuz Erkeman yaptı. Erkeman konuşmasında, “Sayın Kaymakamım, Belediye Başkanım, Kıymetli Şehit Ailelerimiz, Gazilerimiz ve değerli konuklar.
    Bugün; Türk savaş tarihinde altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi'nin 106. Yıldönümünü kutlamanın ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin Şehitler Gününü'nü idrak etmenin onurunu yaşamaktayız.
    Çanakkale Zaferi; dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin değiştiği,olayların akışı üzerinde Türk Ulusunun belirleyici bir rol oynadığı, Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk Ulusunun Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakarlığın doruk noktasına ulaştığı bir saygınlık ve azmin mücadelesi olmuştur. Birinci Dünya Savaşı'nı galip bitirmek isteyen, gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip İstanbul'u almak isteyen, düşman devletlere karşı kahraman ordumuz, İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı Çanakkale Boğazı'nda aylar süren bir dizi deniz ve kara savaşı yapmıştır. 300.000 askerimizin şehit olduğu bu savaşlar sonucunda, düşman donanmaları ağır kayıplar vererek geri çekilmişlerdir. Çanakkale Savaşlarının denizle ilgili bölümü, 18 Mart 1915 tarihinde, düşman gemilerinin geri çekilmesiyle sonuçlanmıştır.
    Çanakkale Boğazını gemilerle geçemeyeceklerini anlayan düşman unsurları bu kez topraklarımıza karadan girmeyi denemişlerdir. İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer bazı sömürge ülkelere ait askerler, 25 Nisan 1915 günü karadan çıkarma yapmaya başlamışlardır. Böylesi bir günde cephanesi biten askerlerine karşı ulu önderimiz 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Atatürk; süngü tak emrini vermiş ve yıllarca Türk ulusunun hafızasından silinmeyecek “Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir.” sözlerini söylemiştir. Böylelikle tarihin bu en büyük siper savaşı başlamış ve uzun süren mücadeleler sonrası parlak mutlarla karaya ayak basan birleşik düşman ordusu 1916 kışında bozguna uğrayarak çekip gitmek zorunda kalmıştır. Savaşta şehit olmayı en büyük rütbe sayan bir millete karşı kim durabilir? Duramadılar ve geldikleri gibi gittiler.
    Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. Çanakkale utançla yaşamak yerinde onurla ölmeyi tercih edenlerin savaşıdır. Çanakkale, dualarla atılan her adımda inancın ispatı bağımsızlık sevdasının yaşanmış gerçekliğidir. Çanakkale Savaşı, Türk evlatlarının inançla, imanla; kol kola, göğüs göğse sergiledikleri bir var oluş mücadelesidir. Çanakkale Zaferi, kahraman askerimizin, cihanı hayrete düşüren bir iman ve kahramanlık destanıdır.
    Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz.
    Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki; temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Gençliği ve tüm Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir. Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta Ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, bu mücadeleye iştirak eden Türk ordusunun kahraman mensuplarini, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk ulusunu ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, ruhlarınız şad olsun diyorum. Arz ederim.” dedi.
    İlçemiz Şehit Mehmet Birol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Neslihan Girgin tarafından okunan şiirin ardından Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören sona erdi. Anıtta düzenlenen törenin ardından Sokullu Camiindeki ve Şehit Mezarlığındaki şehitlerimiz ziyaret edildi ve dular okundu.

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com