Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
16 Ocak 2021 Cumartesi
Atatürk’ün İlçemize Gelişinin 90. Yıldönümü Kutlandı
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilçemize gelişinin 90. yıldönümü kutlama programı 25 Aralık 2020 Cuma günü Covid-19 pandemi önlemleri kapsamında sınırlı sayıda katılım ile Atatürk Anıtında gerçekleştirildi.

Sertkan YILMAZ

    Atatürk Anıtında'ki Çelenk Sunma Törenine İlçe Kaymakamı Reşit Özer Özdemir, İlçemiz Belediye Başkan Vekili İlhami Diner, İlçemiz Jandarma Komutanı Ömer Çıngı, İlçe Emniyet Müdür Vekili Sercan Altınorak, Daire Amirleri, Siyasi Partilerin ve Sivil Toplum örgütlerinin temsilcileri, Belediye ve İl Genel Meclisi Üyeleri ve ilçemiz orta öğretim okullarının bayrak-flamalarını taşıyan öğrencilerinin katılımları vardı.     

    Program çelenklerin sunulmasına müteakip saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Sokollu Mehmet Paşa İlkokulu öğretmeni Dilek Can yapmış olduğu günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla program sona erdi. Can, yapmış olduğu konuşmasında; 
    “Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Protokol Üyeleri, Değerli Havsalılar…
     Mustafa Kemal Atatürk' ün Havsa' ya gelişinin 90. Yılının gurur ve mutluluğunu coşkuyla yaşıyoruz.
    1930 yılında Edirne'yi altüst eden kasırgada Selimiye Camii ile birlikte birçok cami hasar görmüş, birçoğunun minaresi yıkılmıştır. Bu kasırga felaketi sonrasında Atatürk incelemelerde bulunmak için ilimiz Edirne'yi onurlandırmıştır. Orada bulunan Bayındırlık ve Vakıflar müdürlerine hitaben, başta Selimiye olmak üzere, Edirne'nin hasar gören bütün camilerinin tamiri için gerekli keşfin yapılarak bilançosunun üç gün içinde kendine verilmesini ister. Atatürk' ten gelen bu talimatla cami onarımları kısa sürede tamamlanmıştır. Atatürk Edirne de bulunduğu süre içinde Edirne halkı ile birebir görüşmüş halkın sorunlarını dinlemiştir. Atatürk 25 Aralık 1930 günü Edirne'den ayrılır.  Dönüş yolunda ise varlığıyla ilçemiz Havsa'yı şereflendirir.
    Ulu Önderimizin Havsa'ya gelişi ilçede günler öncesinden başlayan bir heyecana yol açmıştır. Kışın soğuk günlerinin yaşandığı 25 Aralık 1930' da tüm Havsa Halkı O' nu görebilmek, duygularını paylaşabilmek umuduyla yollara çıkmışlar ve Atamızın Havsa' ya gelişini heyecanla beklemişlerdir. İlçemizde bulunduğu süre içerisinde halkla sohbet eder ve halkın sıkıntılarını dinler. Yine 25 Aralık günü Havsa'dan ayrılır.
    Bir liderin değeri geride bıraktıkları ile ölçülür. Hiç şüphe yok ki Atatürk dünyanın en büyük liderlerinden biridir. Tarihin her sayfasına acı ve şanlı hatıraların altın harflerle kazındığı bir mirasın sahibi Yüce Milletimiz, kendini milletine adayan liderini hiçbir zaman unutmayacaktır. O'nun gösterdiği yolda emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir.
    Bu duygu ve düşüncelerle Atamızı, Havsa' ya Cumhurbaşkanı olarak gelişinin 90. yıldönümünde bir kez daha sevgi, saygı, rahmet ve şükranla  anıyor, hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com