Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
24 Kasım 2020 Salı
“Bölgemizdeki Tarlalara, Meralara ve Meyve Bahçelerine Ciddi Zararlar Vermektedir”
CHP Havsa İl Genel Meclis Üyesi Serdar Çığla, İstanbul (Halkalı) ile Edirne (Kapıkule) arası demir yolu hattı yapımı nedeni ile özellikle meyve bahçelerinde oluşan zararların üreticiye ödenmesi gerektiğini söyledi.

Sertkan YILMAZ

    CHP Havsa İl Genel Meclis Üyesi Serdar Çığla konu ile ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada; “İstanbul (Halkalı) ile Edirne (Kapıkule) arası demir yolu hattı yapımı nedeni ile bölgemizde bulunan meralara hafriyattan çıkan topraklar dökülmekte, çıkan toz bölgemizdeki tarlalara ve meyve bahçelerine ciddi zararlar vermektedir. Meralar bizim geleceğimizdir. Sağlıksız dökülen topraklar meralarımızın yok olmasına sebep olacağından yetkili kurumlar tarafından takibinin iyi yapılması gerekmektedir. Özellikle meyve bahçelerinde oluşan zararların üreticiye ödenmesi gerekmektedir. Konu ile ilgili olarak hazırlanan rapor meclis toplantısında okundu ve kamuoyuna sunuldu. Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Raporunun içeriği;İl Genel Meclisinin Eylül ayı toplantılarında komisyonumuza havale edilen, Edirne İli sınırları içerisinde hızlı tren yapım çalışmaları devam eden Havsa Naipyusuf, Kabaağaç, Kuzucu, Abalar ve Tayakadın köylerinde çalışma alanında, meraların, gölet ve doğal yapının ne durumda olduğu hakkında komisyonumuzca yapılan araştırma ve inceleme neticesinde İstanbul (Halkalı) ile Edirne (Kapıkule) arası demiryolu hattı yapımı nedeniyle bölgede bulunan meralara hafriyattan çıkan topraklar dökülmekte, çıkan toz bölgedeki tarlalara ve meyve bahçelerine ciddi zararlar vermektedir. Özellikle meyve bahçelerinde oluşan zaraların üreticiye ödenmesi gerekmektedir.
    Havsa, Naipyusuf, Kabaağaç, Kuzucu, Abalar ve Tayakadın köylerinde çalışma alanında meralar ve doğal göletler ve doğal yapılar zarar görmektedir. Mevcut köylerimizde hafriyat alanlarından çıkan topraklar, mevcut köylerin meralarının belirli bölgelerinde yerlere çekilmektedir. Çekilen hafriyat toprakları tekrar meralara serilerek meralarda yeni yapılanmaya gidilmiştir. Mevcut köylerimizde yerinde yaptığımız tespitlerde Naipyusuf köyünde meraya atılan topraklar yüzeye serimiş meraya relas otu ekilmiştir. Diğer köylerde aynı çalışmalar yapılmaktadır.
    Yapılan çalışmalarda köylerin coğrafi konumları ele alınarak özellikle yağmur sularının geçiş yollarının dikkate alınarak çalışmaların ona göre yapılması gerekir. DSİ’den konularla ilgili destek alınmasını, aksi halde yeni atılmış hafriyat toprakları yağmurla birlikte erozyona uğrayarak, mil akıntısı oluşacaktır. Bu konu ile ilgili olarak güzel bir deyimimiz vardır. “Su akar yolunu bulur” Bu yolların önceden tespit edilmesi önemlidir.
    Mevcut köylerimizdeki meralar yeniden yapılandırılacağı için meralardaki çalışmaları, toprak serimlerini ve ot ekimleri yapılırken konunun İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından takip edilerek meraların yeniden yapılanması sağlanmalıdır.
    Tarım ve Hayvancılık Komisyonu olarak meraların yeniden yapılandırılması için özellikle Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün konu üzerinde hassasiyet göstererek sürekli olarak takibinin yapılmasını, DSİ nin de yağmur sularının akış yönlerini belirleyerek su yollarının yeniden yapılanmasının takibinin yapılması gerekmektedir.” dedi.

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com