Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
25 Kasım 2020 Çarşamba
CHP Havsa İlçe Başkanı Hüseyin Özden’den Çoklu Baro Yasasına Tepki
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Havsa İlçe Başkanı Hüseyin Özden, 'çoklu baro' düzenlemesi ile iktidarın amacının baroları bölmek olduğunu belirterek, "Avukatların demokrasi mücadelesini destekliyoruz. Savunma biat etmez" dedi.

Sertkan YILMAZ

    CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup tolantısında yaptığı konuşmaya da yer veren CHP İlçe Başkanı Hüseyin Özden gazetemize yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi; 
    “Anayasa madde 2 'Türkiye Cumhuriyeti demokratik bir hukuk devletidir'. Yine anayasanın 67. maddesi 'Seçim kanunları, temsilde adalet ve yönetimde istikrar ilkelerine bağdaştıracak biçimde düzenlenir' diyor. Gelen bu yasayla, hukuk nerede, demokrasi nerede, temsilde adalet nerede. Teklif niye getiriliyor. Hukuk devletini ve hukukun üstünlüğünü savunan büyük kentlerde kayıtlı avukatları ortadan kaldırmak, bölüp parçalayarak etkisizleştirmek. Ülkenin ekonominin ekonomik sorunlarının her geçen gün arttığı şu pandemi döneminde bu yasayı oy çokluğu ile meclisten geçirerek memleketin hangi sorununa çözüm oluyorsunuz. İşsizlik gençler arasında %25, borçsuz insan yok. Oy çokluğuyla bir yasa çıkarırsanız, eğer o yasa hukuka uygun değilse o ülkeye büyük acılar yaşatır. Yarın öbür gün, siyasal konjonktür, siyasal iktidarlar değişecektir. Bunların hepsi gelip geçicidir. Asıl olan vatandır, hukuk devletidir, adalet duygusu içinde insanların yaşamasıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin bekasıyla oynamaktan vazgeçin. Bizler, demokrasiye, adalete ve hukukun üstünlüğününe olan inancımızla, savunmanın yanındayız, ülkenin gerçek gündemine dönün ve halkın acil ihtiyaçlarını karşılamaya çalışın.
    CHP Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında yapmış olduğu konuşmasını da buradan paylaşmak istiyorum:
    Baroları parçalamak Türkiye Cumhuriyeti Devletine ihanettir ve bir bölücülük projesidir. Paralel devlet olmaz. Paralel baro olmaz. Paralel kaymakam, paralel vali de olmaz. Bu bir feto projesidir. Baro başkanlarının meclis kapısında bekletilmesine ve komisyona alınmamasını kınıyoruz. Adalet Komisyonu adaletsizlik komisyonuna dönüşmüştür. Teklif sarayda hazırlandı. Adalet Bakanlığı'ndan görüş alındı mı, alınmadı. Barolardan alındı mı, hayır alınmadı. Adalet Bakanı'ndan alındı mı, hayır onu da teyet geçti. Adalet Bakanı'na sesleniyorum bu kadar önemli bir kanun TBMM'den geçiyor sen sesini çıkartamıyorsun sen gerçek Adalet Bakanı değilsin. Bu yargının üçüncü ayağını da ele geçirme projesidir. Savunma hakkı susturulamaz. Bu yasayı Anayasa Mahkemesi'ne taşıyarak yürütmenin durdurulması ve iptali yönünde başvuruda bulunacağız. 
    100 yıl öncesi aynı yapılmaya çalışılmış emperyal güçler paraları vermek istemiş. Emperyal kuvvetlerin 100 yıl önce yapamadığını Erdoğan şimdi yapmaya çalışıyor. Erdoğan BOP eş başkanlığına devam ediyor dedi.”

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com