Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
05 Ağustos 2020 Çarşamba
Havsa Ziraat Odası Başkanı Bülent Uzel Hasat Sezonunu Değerlendirdi
Buğday, tarla bitkileri içerisinde Türkiye'nin en çok üretilen ve tüketilen tarım ürünü. Hububat ekim alanlarının yaklaşık yüzde 68'ini oluşturuyor ve artan nüfus ile birlikte talep de aynı oranda artıyor. Bitkisel üretim içinde bu denli öneme sahip buğdayın ekiminden tüketim aşamasına gelene kadar geçirdiği süreçte her adım büyük özen gerektiren buğday hasadının sonuna yaklaşıyoruz.

Nilay YILMAZ

    Havsa Ziraat Odası Başkanı Bülent Uzel bölgemizde yağan sağanak yağmurların bazı olumsuz etkilerine rağmen buğday hasat sezonunun sonuna yaklaşıldığını belirtti. Rekoltenin bazı alanlarda 300 ila 400 kilogram arasında değişmesine karşın bazı bölgelerde ise 500 kilogramın altına düşmediğini söyleyen Uzel gazetemize yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi;
    “Buğdayda hasat değerlendirmesi yapacak olursak yağmurların olumsuz etkilerine rağmen bu harmanın sonuna yaklaşmış bulunmaktayız. Olumsuz hava koşullarına rağmen bölgemizdeki buğday verimi ve kalitesinin yüksek olması çiftçilerimizin yüzünü güldürmüştür. Maalesef diğer bölgelerin verimi daha düşük kalmıştır. Rekolte bazı alanlarda 300 ila 400 kilogram arasında değişmesine karşın diğer bölgelerde ise 500 kilogramın altına düşmedi.
    Bölgemizde kışın kurak ve sıcak geçmesi sebebiyle yaprak biti popülasyonunda aşırı bir artış olmuştur. Yaprak bitlerinin virüs taşıyıcısı olması sebebiyle virüs kaynaklı hastalıklar görülmüştür. Ama çiftçilerimizin zamanında gübreleme ve ilaçlama yapmaları zararı en aza indirmiştir.
    Kışın kurak geçmesi ve nisan yağmurlarının gecikmesi tınlı topraklarda buğdayın kardeşlenmesini olumsuz etkilemiştir. Neyse ki bölgemizde süne zararı görülmemiştir.
    Bütün olumsuz mevsim koşullarına rağmen verimlerin beklenenin üzerinde olması ve yağmurların ayçiçeğinin gelişme döneminde yağması çiftçimizin yüzünü güldürmüştür.”

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com