Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
15 Temmuz 2020 Çarşamba
“Meyve Veren Ağaç Taşlanır”
İlçemiz Belediye Başkanı Av. Aydın Balkan, Edirne İl Genel Meclis Üyesi Serdar Çığla'nın geçen sayımızda, Belediye çalışmaları hakkındaki iddialarına cevap verdi.

Nilay YILMAZ

    Başkan Balkan gazetemize yaptığı yazılı açıklamada; “Geçtiğimiz hafta ilçemiz yerel gazetesi BatıEkspres gazetesinde Sayın Serdar Çığla'nın, amacı çalışmalarımızı halkımız gözünde sulandırarak, yaptığımız çalışmalardan kendisine pay çıkarmak olan bir yazı kaleme aldığını üzülerek gördüm. Kendisine cevap vermeden önce belirtmek isterim ki, eskilerin bir sözü vardır “Meyve veren ağaç taşlanır.”
    Sosyal medya hesaplarımızı ve ilçemiz yerel gazetesini takip eden vatandaşlarımız İl Genel Meclis Üyesi Serdar Çığla'nın beyanlarının gerçek ile örtüşmediğini çok iyi bilmektedirler.
    Spor alanı projemizi özetlemek gerekirse; geçtiğimiz yaz ilçemiz gençleri belediyemizden kendilerine yeni bir spor alanı yapmamızı talep etti.Bunun üzerine 16 Eylül 2019 tarihinde Sayın Valimiz Ekrem Canalp ile belediye başkanları toplantımızda gençlerimizin talebi olan spor alanı projemizi Sn Vali'mize anlatarak desteklerini istedim.Sayın Valimiz de Spor Toto'dan bu yıl için gelen miktarın kalan kısmını projemizde kullanılabileceğini söyleyerek gerekli desteği verdi. Hemen Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Sayın Selim Ak'ı arayarak gerekli çalışmayı Belediyemiz ile yapması talimatını verdi. 
    17 Eylül 2019 tarihinde Belediye'mizde spor alanı talepleri bulunan bu gençlerimizle bir araya gelerek  projemiz ile ilgili gençlerimizin görüş ve beklentilerini de tekrar dinledik.Onları da işin içerisinde tutmaya, talepleri doğrultusunda projemizi geliştirmeye özen gösterdik.
    1 Hafta sonra 24 Eylül 2019 tarihinde Gençlik ve Spor İl Müdürü Selim Ak ve ekibi ilçemize geldi.  Projemizi yerinde göstererek kendilerine aktardık . Projemiz ile ilgili gerekli  teknik çalışma da paranın tahsis edildiği Edirne İl Özel İdaresi'ne bağlı ilgili birimce yapılıp 17 Aralık 2019 tarihinde ihalesi yapılarak çalışması fiilen başladı. Yer teslimini de Kaymakamımız Sayın Neslihan Kısa ve Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Sayın Selim Ak  ile yüklenici firmaya birlikte yaptık. Tüm bu ayrıntılar, vurguladığım üzere sosyal medya hesaplarımızda ve yerel gazetemizde mevcuttur.  Burada dikkat edilmesi gereken husus ihalenin Edirne İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği  tarafından Spor Toto'dan tahsis edilen para ile yapılması olup İl Özel İdare bütçesinden 1TL dahi kullanılmamıştır.
    İl Özel İdare Bütçeleri, Meclis Üyemiz Sayın Serdar Çığla'nın iddia ettiği gibi Ağustos'ta karar alınıp aynı yıl içinde Aralık ayında paranın kullanılabildiği bütçeler değildir. 2019 yılında yapılacak ihalenin hazırlığı ve miktarı, 2018 yılında hazırlanan bir sonraki yıla ait bütçede bulunmalıdır!
    Son olarak İl Genel Mecli Üyesi Sayın Serdar Çığla'nın gazetede çıkan yazısından 1 gün önce, geçtiğimiz Perşembe günü projedeki eksik kalan işleri yüklenici firma yetkilisini de alarak tespit edip, eksik gördüğümüz hususların tamamlanması için Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz'e ve Basketbol Sahasının ihalesini yapan Edirne İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Sn. Alaaddin Uğur'a bildirdik. Kendileri de talebimize olumlu dönüş yaptılar. 
    Kapalı Spor Salonu tadilatı doğrudan bakanlıktan gelen ödenek ile Vali'mizin kişisel takibi ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nce yapılmaktadır. Salonumuzun tadilatının herhangi bir aşamasında İl Genel Meclisimiz'in ve/veya üyelerinin bir çalışması ve etkisi yoktur. 
    Kendisinin bahsettiği, İl Genel Meclis Üyeleri tarafından önerge verilerek ilimizdeki tüm spor salonları ile yüzme havuzlarının faaliyet ve fiziksel durumlarının incelenmesine 7 Ağustos 2019 tarihinde karar verilmiştir. Önergeyi verenler arasında İl Genel Meclis Üyesi Serdar Çığla'da iddiasının aksine maalesef bulunmamaktadır.İlgili raporun sonuçlandığına ilişkin de bir karar İl Genel Meclis'in Meclis Kararları'nda bulunmamaktadır.Kaldı ki bu rapor varsa da, sonuç olarak bir tespit raporudur. 
    Tadilata veya yapım işlerine ilişkin öneride bulunulabilir. Rapor icrai nitelikte olup tadilata başlanmış olsa ilimizdeki tüm salonların ve yüzme havuzlarının tadilatının başlamış olması gerekiyordu. Ancak şuan ilimizde sadece Havsa Kapalı Spor Salonu'nun tadilatı yapılmaktadır.
    Yerelde siyasetçilerin en büyük kazanımı ilçe dışındaki kaynakları maksimum seviyede ilçeye çekebilmektir.Her ne kadar bu projede kendi öz kaynağımızdan da harcama yaptıysak da, büyük bir kısmı dış kaynaklardan sağlanmıştır.
    Hayata geçen her projemizde, yaptığımız her hizmette emeği geçen, katkı sağlayan kurum, kuruluş ve kişilere her zaman teşekkür etmesini bildiğimiz gibi Sayın İl Genel Meclis Üyesi Serdar Çığla'da ilçemize bir çivi dahi katkısı olduğu zamanlarda teşekkür etmekten kaçınmam, aksine her ortamda gururla bahsederim. 
    Bu haberin yayınlandığı gün, tıpkı spor alanı projemizde olduğu gibi diğer projelerimize de kaynak aramak, ilçemiz sorunlarına çözüm bulmak için yine Ankara'da bakanlıklarda olacağım. Tüm çabamız ilçemizin ve hemşehrilerimizin memnuniyeti içindir.” dedi.

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com