Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
26 Mayıs 2018 Cumartesi
Havsa Şehit Öğretmen Mehmet Birol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bölümleri ve İş Bulma İmkanları
Havsa Şehit Öğretmen Mehmet Birol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunları için kep atma töreni geçtiğimiz 26 Mayıs 2017 Cuma günü gerçekleştirildi.

Nilay YILMAZ

    Geçtiğimiz hafta Havsa Şehit Öğretmen Mehmet Birol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleşen kep töreni sonrasında  İlçemiz  Milli Eğitim Müdürü Özkan Fidan okul hakkında gazetemize açıklamada bulundu.
    Fidan yaptığı açıklamada, “Bilişim Teknolojileri; bilgisayar sektöründeki gelişmelerin sonucunda ortaya çıkmış ve verileri saklamak, iletmek ve işlemek için kullanılan, bilgisayar donanım ve yazılım teknolojilerini içeren bir alandır.
    Bilişim Teknolojileri, özellikle son 10-15 yılda yaşam tarzımızı, hayat standartlarımızı belirleyen önemli bir görev üstlenmiş durumdadır. Evlerimizde kullandığımız beyaz eşyalardan, otomotiv, bankacılık, sağlık sektörlerine kadar her alan, Bilişim Teknolojilerindeki baş döndürücü gelişmelerden nasibini almaktadır. Ülkemizde de böylesine önemli bir alanda;  gelişmiş ülkelerden geri kalmamak,  nitelikli personel ihtiyacını karşılamak ve istihdam olanağı sağlamak amacıyla M.E.B. Meslek Liseleri bünyesinde Bilişim Teknoloji alanları açılmıştır. Okulumuzda ise Bilişim Teknolojileri Alanı altında Web Programcılığı dalı üzerine eğitim-öğretim faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. 
    Bilişim Teknolojileri alanını bilinçli tercih ederek gelen, severek okuyan öğrencilerimiz, mezun olduğunda temel seviyede etkileşimli bir web sitesi hazırlayabilecek,  animasyonlu web görselleri tasarlayabilecek bilgi ve beceriye sahip olmaktadır.
    İş bulma imkânları: Kamu kuruluşları, bankalar ile özel sektöre ait iş yerleri, web yazılım şirketleri, internet üzerinden ticaret (e-ticaret) yapan firmalarda çalışabilirler. Ayrıca mezun olduklarında kendilerine verilecek İşyeri Açma belgesi ile  kendi iş yerlerini açabilir veya internet üzerinden küçük işletmeler için web sitesi hazırlamaya başlayabilirler. Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı,
    Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı altında yer alan dalların yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır. Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü
    Elektrik tesisatları ve pano monitörlüğü meslek elemanının sahip olması gereken, bina içi ve dışı elektrik tesisatının ve tüm elektrik panolarının kurulumunu ve bakım onarımını yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.
Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servisi
    Tanımı: Elektrikli ev aletleri teknik servis elemanının sahip olması gereken, ev ve iş yerlerinde; soğutma, ısıtma, pişirme, temizlik ve kişisel bakım cihazlarının bakım, onarım ve montajını yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.
İş bulma imkânları: Mezun olan öğrencilerimiz, Sanayinin gelişmiş olduğu bölgelerde işletmelerin teknik servislerinde fabrikalarında büyük ölçekli firmaların teknik departmanlarında çalışabilir veya kendilerine diplomayla verilecek İş Yeri Açma Belgesi ile kendi işyerlerini açabilir. 
    Üniversitelerin 2 yıllık programlarına,  LYS sınavından alacakları iyi puanla 4 yıllık Lisans programlarına ek puan avantajlarını kullanarak yerleşebilirler.
Giyim Üretim Teknolojisi Alanı
    Giyim Üretim Teknolojisi alanı altında yer alan dalların yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.
Giyim Üretim Teknolojisi alanı altında yer alan dallarda, sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanlarını yetiştirmek amaçlanmaktadır.
 Alanın Altında Yer Alan Meslekler Dalları
- Kadın Giyim Modelistliği
-  Erkek Giyim Modelistliği
  -Hazır Giyim Model Makineciliği
-  Kesimcilik
İş Bulma İmkânları
    Giyim üretim teknolojisi alanında çalışmak isteyenler, özel sektörlerdeki tekstil üretim işletmelerinde çalışabilecekleri gibi kendi atölyelerini de açabilirler. Bu alanda eğitim alan kişiler Türkiye´de yaygın olarak iş bulma imkânına sahiptir
    Mezun olan öğrencilerimiz LYS sınavından aldıkları puana göre  2 yıllık meslek yüksek okullarına yada 4 yıllık lisans programında avantajlı olarak okuyabilirler. Ayrıca mezun olan öğrencilerimize diploma ile birlikte işyeri açma belgeside verilmektedir.
Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi Alanı
    Çocuk gelişimi ve eğitimi ile ilgili hangi bilgi,beceri,tutum ve davranışlarınhangi yaş düzeyindeki çocuklara ve gençlere kazandıracağı hakkında bilgi veren, çocuğun tüm gelişimlerini destekleyen(fiziksel,psiko-motor,zihinsel dil,sosyal ve duygusal),plan yapan ,uygulayan,insan ilişkileri ve empatiye önem veren, çocuk sağlığı  ve hastalıkları konusunda bilgi sahibi olan, özel eğitime muhtaç çocukların gelişimlerine ve uyumlarına yardımcı olan; drama,basit beden eğitimi hareketleri, müzik çalışmaları, sanat ve ana dili etkinlikleri yapan çocukları tanıma teknikleri uygulayan bir alandır.
Alanın Altında Yer Alan Meslekler
Erken Çocuklukta Öğretmen Yardımcılığı
Özel Eğitimde Öğretmen Yardımcılığı
Bu alan altında ayrıca bakıcı annelik ve yardımcı elemanlık meslekleri de bulunmaktadır.
İş Bulma İmkânları
    Kamu kuruluşlarına bağlı kreşlerin, özel yuva ve anaokullarının, gündüz bakım evlerinin artmasıyla birlikte çalışma alanı genişleyen bir meslektir. Kız meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi mezunları, kreş, yuva, anaokulu, ana sınıfı, rehabilitasyon merkezleri ve çocuk kulüplerinde öğretmen yardımcısı olarak görev yapabilirler. Özel kreşlerde çalışan çocuk bakıcılarında kız meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünü bitirmiş olma şartı aranmaktadır.
Muhasebe ve Finansman Alanı
    Muhasebe ve Finansman alanı altında yer alan dalların yeterliliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.       
    Muhasebe ve Finansman alanı altında yer alan mesleklerde sektörün ihtiyaçları,bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli mesleki yeterlilikleri kazanmış nitelikli elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
İş Bulma İmkanları
    Meslek mensupları; muhasebe ve mali müşavirlik bürolarında, dış ticaret ve finans kuruluşlarının ilgili departmanları ile ticarî işletmelerin muhasebe servislerinde çalışabilirler. Ayrıca her türlü kuruluşun mali işlerle ilgili bölümlerinde çalışabilirler. Mesleğin oldukça geniş bir çalışma alanı mevcuttur.
Ulaştırma Hizmetleri Alanı  Lojistik Dalı
       Ulaştırma alanı adı altındaki lojistik meslek dalı ürün veya hizmetlerin hedef pazarlara daha ekonomik ve hızlı bir şekilde ulaştırılması, lojistik faaliyetlerin özünü içermektedir. Lojistik; siparişlerin alımından mal bedellerinin tahsiline, gümrük ve transit geçiş evraklarının hazırlanmasından depolamaya ve tüm iş süreçlerinin hizmet ile entegrasyonuna kadar çok geniş boyutlara ulaşmıştır. Lojistik meslek elemanı dağıtım, depolama, gümrükleme, uluslararası taşımacılık (hava yolu, kara yolu, deniz yolu, demir yolu, kombine taşımacılık, kargo taşımacılığı ) hizmet sektöründe çalışma imkânına sahiptir.
    Lojistik alanında çalışacak meslek elemanı, lojistik işletmeleri, fabrikalar, gümrük işletme, ithalat ve ihracat yapan firmalar, depolar, büyük mağazalar gibi iş piyasasının ihtiyacına göre istihdam edilmektedir. Geniş bir iş ve çalışma alanı vardır.”

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com
xx