Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
18 Ocak 2020 Cumartesi
İlçemizde Büyük Zaferin 97. Yılı Kutlandı
Türk Milletinin Ebedi Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, yurdunu işgal eden işgal kuvvetlerine karşı verdiği ve mücadele sonrasında dünyaya altın harflerle yazdırdığı en büyük zaferin 97. yıldönümü, ilçemizde düzenlenen bir dizi törenle kutlandı.

Nilay YILMAZ

    İlçemizdeki tören 30 Ağustos 2019 Cuma günü Atatürk Anıtına çelenk sunulma-sıyla başladı. Gerçekleştirilen törene, İlçemiz Kaymakamı Neslihan Kısa, İlçemiz Belediye Başkanı Av. Aydın Balkan, İlçemiz Jandarma Komutanı Ömer Çıngı, İlçemiz Emniyet Müdürü Vekili Sercan Altınorak ,Gaziler, Daire Amirleri, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve şehit aileleri katıldı.
    Anıta çelenk sunumu'nun ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.
    Sonrasında İlçe Jandarma Komutan-lığında görevli J.Asb.Üçvş. İzzet Arslan günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. 
    J.Asb. Üçvş. İzzet Arslan yaptığı ko-nuşmada ; ”Sayın Kaymakamım, Belediye Başkanım, Komutanım, Kıymetli Şehit Ailelerimiz, Gazilerimiz.
    Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, kutsal va-tan topraklarımızı istilaya ve milletimizi tarih sahnesinden silmeye kalkışan düşmana karşı, tüm imkansızlıklara rağmen; yüce milletimizin ve kahraman ordumuzun sarsılmaz azmi, yüksek irade gücü, vatanseverliği ve kahramanlığı ile kazanılan büyük zaferin 97'ncı yıl dönümünü kutlamanın gurur ve heyecanı i-çerisindeyiz.
    Büyük önder Atatürk'ün: Bir millet tarafından tamamen benimsenen bir fikrin, ne kadar güçlü ve ne kadar zinde bir kuvvet olduğunun en güzel bir misali olarak kalacağını ifade ettiği ve bağımsızlık düşüncesinin sembolü haline gelen bu zaferle, aziz milletimiz; birlik ve beraberliğinden asla taviz vermeyeceğini, hürriyet ve istiklalinden hiçbir surette vazgeçmeyeceğini dünyaya bir kez daha ilan etmiştir.
    26 Ağustos 1922 günü başlayan başkomutan meydan muharebesinin, yüce Atatürk'ün komutanlık ve liderlik dehasının ve millet-ordu bütünleşmesinin tezahürü olarak zaferle sonuçlanması,  bir yandan Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanına giden yolda önemli bir kilometre taşı olurken, diğer yandan dünyanın dört bir yanında esaret altında inleyen milletleri, bağımsızlık mücadelelerinde yürek-lendiren bir örnek teşkil etmiştir.
    Bugün, sahip olduğu imkan ve kabiliyetleri, modern teknolojiye dayalı caydırıcı gücü, milli ve uluslararası görevlerde ortaya koyduğu başarılı çalışmaları, dünya barışına katkıları ve tüm bunları gerçekleştiren yüksek nitelikli ve eğitimli personeliyle, dünya ordularının saygı ve gıptayla takip ettiği önemli bir kuruluş haline gelen Türk silahlı kuvvetlerimiz, zaferlerle dolu 2225 yıllık şanlı mazisinden ve yüce milletimizin sevgisinden ve desteğinden aldığı güçle, daha da güçlü bir ordu olmak ve kendisine verilen her türlü görevi başarıyla yerine getirebilmek için aynı azim, inanç ve kararlılıkla çalışmalarına devam etmektedir.
    Bu tarihi gün vesilesiyle; büyük bir coşkuyla kutladığımız bu eşsiz zaferin mimarı ebedi başkomutanımız gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları ile bu zaferin elde edilmesinde olduğu kadar, kaza-nımlarının korunması için verilen mücadelelerde hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan ve bu uğurda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyor, mukaddes hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.”dedi
    Anıttaki tören Havsa Atatürk Ortaokulu öğrencisi Gökçen Akman tarafından şiir okunmasıyla sona erdi. Sonrasında Sokollu Mehmed Paşa Camii ve İlçe Mezarlığındaki şehitlikler ziyaret edilerek çiçek bırakıldı ve İlçe Müftülüğünce Şehit mezarlığında dua okundu.
    İlçemiz Kaymakamı Neslihan Kısa Kaymakamlık makamında kutlamaları kabul etti. 

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com