Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
06 Aralık 2019 Cuma
Kurban Paylaşmaktır
Kurban Bayramına sayılı günler kala İlçemiz Müftüsü Nurettin Şentürk gazetemize açıklama yaptı.

Sertkan YILMAZ

    İlçemiz Müftüsü Nurettin Şentürk yaptığı açıklamada, “Sözlükte “yaklaşmak, Allah'a yakınlık sağlamaya vesile olan şey” anlamına gelen kurban,  dini bir terim olarak, “ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak, ya da bu şekilde boğazlanan hayvan” demektir. İslami literatürde ibadet amacıyla kesilen hayvana “udhiyye” eti için kesilen hayvana “zebiha” denilir. Udhiyye adlandırması,hayvanın kurban bayramında kuşluk vakti(duha) kesilmekte oluşuyla açıklanır.
    Hac ve umrede kesilen kurbanlar ise genel olarak “sevk edilip götürülen, sunulan şey” manasında hedy veya kesilen hayvanın büyükbaş ya da küçükbaş oluşuna göre bedene ve dem şeklinde özel isimler almıştır.Çocuk için kesilen kurbana da yeni doğan çocuğun başındaki saçın adından hareketle “akika” denilmiştir.
    Türkçede kurban kelimesi yalın olarak kullanıldığında kurban bayramında ibadet amacıyla kesilen hayvanı ve bu kesim işlemini ifade ederken diğerleri türüne göre “adak kurbanı, kefaret kurbanı” gibi özel isimler almıştır.
    Bir kimsenin kurban kesmekle yükümlü sayılması için aranan şartlara kurbanın vücub şarları denir. Bir kimsenin kurban kesmekle yükümlü olabilmesi için; Müslüman, akıl-baliğ,mukim(yolcu olmaması),zengin olması şartları aranır.
    Kurban kesen kimse ehil bir kimse olmalı ve hayvana eziyet etmeden kurbanı kesmelidir. Kesildikten sonra hijyen kurallarına dikkat edilmeli ve nahoş görüntülere meydan verilmemelidir.
    Kurban etleri genel kabule göre üç parçaya taksim edilmelidir. Bir parçası fakir-fukaraya verilmeli, bir parçası eş dost akrabaya verilmeli, bir parçası da ev halkı tarafından tüketilmelidir.
    Bu bayram vesilesi ile büyüklerin ziyaretleri yapılmalı ve hayır duaları alınmalıdır. 
    Toplumsal kaynaşma ve dayanışmamızın vesilesi olan bayramları bir tatil zamanı olarak görmemeliyiz. Yakın çevremizde bulunan muhtaç kimselere el uzatmalı ve ihtiyaçlarını giderebilmek için gayret sarf etmeliyiz. Çocuklarımıza bayramın neşesini ve güzelliklerini yaşatmalıyız. Milli birlik ve beraberliğimizin temel taşlarından olan bayramlarımızın hem ülkemize hem de tüm İslam alemine hayırlar getirmesini cenab-ı Allah'dan niyaz ediyorum.”dedi.

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com