Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
18 Haziran 2019 Salı
İlçemizde Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Programı Gerçekleştirildi
İlçemizde Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü programı 18 Mart 2019 Pazartesi Günü saat 10.00'da Atatürk Anıtı'na çelenk koyma töreniyle başlandı.

Nilay YILMAZ

    Törene,  İlçemiz Kaymakamı Neslihan Kısa, İlçe Jandarma Komutanı J. Teğ Ömer Çıngı, İlçemiz Belediye Başkanı Oğuz Tekin, AK Parti Havsa Belediye Başkan Adayı Av. Aydın Balkan, İlçe Emniyet Müdür  Vekili Okan Toprak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Özkan Fidan, Daire Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Protokol üyeleri, Okul Müdürleri, Veliler ve Öğrenci gruplarının ve mahalle, köy muhtarlarının katılımları vardı.
    Atatürk Anıtındaki törende protokol sırasına göre Çelenklerini Sunmasının ardın-dan Saygı Duruşu yapıldı İstiklal Marşı'nın okunması ile Atatürk Antında ki program tamamlandı. 
    Çelenk Sunma Törenini müteakiben Protokol Kurtbey Anıtı, Sokulu Camiindeki ve Şehit Mezarlığındaki şehitlerimizi ziyaret ettiler. Protokol tarafından Şehit kabirlerine çiçekler konuldu. İlçe Müftülüğünce Şehitler için Dualar okundu.
    Şehit Öğretmen Mehmet Birol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çok Amaçlı Salonunda Saat 10.30'da Melahat Kilimci Ortaokulunun hazırladığı program Saygı Duruşu ve  İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.    
    Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Sosyal Bilgiler Öğretmeni İbrahim Yılmaz yaptı. Sosyal Bilgiler Öğretmeni İbrahim Yılmaz yaptığı konuşmasında, “Sayın Kaymakamım, Belediye Başkanım, Milli Eğitim Müdürüm, Kıymetli Öğretmen arkadaşlarım, Sevgili Öğrenciler. 
    Tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan ve yüce Türk milletinin kahraman evlatlarınca verilen bir büyük mücadelenin adıdır , Çanakkale… Şairin ifadesiyle, Bedr'in aslanlarının kükrediği ateşten bir imtihandır Çanakkale… Kınalı kuzuların gül bahçesine girercesine şahadete atıldığı bir yerdir Çanakkale…
    Çanakkale, öyle bir mücadeledir ki, asırlardır yorgun düşmüş bir milletin, varlığını, bağımsızlığını devam ettirme savaşıdır. Bu gün bura da bir kez daha Türk'ün ulusal savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi'nin 104 . Yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü'-nü idrak etmenin onurunu ve gururunu yaşamaktayız.
    Osmanlı Devleti'nin yıkılış sürecinde olan bu savaş I. Dünya Savaşı'nın da önemli bir cephesini oluşturmaktadır. Bir tarafta yıllardır süren savaşların etkisiyle yorgun ve yılgın, silahları eski ve yetersiz durumda olan Osmanlı ordusu varken; diğer yanda güçlü sanayi ve teknoloji ile beslenen benzeri görülmemiş bir gücün timsali olan ve kolay zaferler peşinde koşan düşman kuvvetleri vardı. Bu sebeple zamanın en güçlü deniz filosu oluşturulmuştu. Çanakkale, denizden geçilecek ve imparatorluğun tüm direnme gücü kırılıp ülke parçalanarak müşterek hedefe ulaşılacaktı. Asırlardır hükmettiği toprakları tek tek elden çıkaran, yorgun düşmüş Osmanlı İmparatorluğu'nun o zamanki hali düşman kuvvetlerine zaferi yakın göstermekteydi.
    Çanakkale sırtlarında savaş başladığında düşman güçlerinde en modern kara ve deniz silahlarıyla 506 top namlusu mevcutken; bizim birliklerimizde sadece 72 top bulunmaktaydı. 506 güçlü toptan atılan korkunç mermiler boğazın iki yakasını toz-duman içerisinde bırakmıştı. 
    Çanakkale Zaferi'nde ilk taarruzu gerçekleştiren Nusret mayın gemisidir. Elde kalan son 26 mayınla 8-9 Mart gecesi ustalıkla yapılan bir planlamayla düşmanın kontrolü altındaki karanlık limanda gerçekleştirdiği mayın dökme harekâtı ile 24 saat içinde Marmara'da olacağı planlanan bir filoyu mağlup ve perişan ederek geri püskürtmüştür.
    Çanakkale Boğazı'nı denizden geçemeyeceğini anlayan düşmanın karadaki harekâtı da başarısız olmuş ve kahraman Türk askeri düşman güçlerine "Çanakkale Geçilmez" dedirtmiştir. Gazi Mustafa Kemal'e göre Çanakkale neydi derseniz şu sözlerle ifade etmiştir: "Size Bomba Sırtı olayını izah etmeden geçemeyeceğim. Karşılıklı siperler arasındaki mesafe sekiz metreydi, yani ölüm muhakkaktı. Birinci siperdekilerin hiçbirisi kurtulmamacasına düşüyor, ikinci siperdekiler onların yerlerini alıyordu. Ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkül. Öleni görüyor, üç dakikaya öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor, sarsılma yok. Okuma bilen Kuran'ı okuyor, bilmeyen Kelime-i Şahadet getirerek yürüyor. Emin olmalısınız ki, Çanakkale işte bu yüksek ruhtur" demiştir. 
    Böyle bir başarı sadece işgalcilerin güç ve gururunu değil, milletimizin makûs talihini de yenmiştir. Bu çetin mücadelede düşman güçlerinin dikkate almadıkları bir nokta vardı. O da sadece silahlar değil, onu kullanan insan ve iman gücüyle beslenen inançtı. İşte Edremitli Seyit de 270 kiloluk top mermilerini namluya sürerek adını tarihe yazdıranlardan olmuştur. Bu güç başka neyle açıklanabilir ki? Bu inançtır ki esaret zincirini boynuna takmamış, bağımsızlığı namus ve şeref addetmiş bir ulusun istiklal ve onurunu kurtarmıştır. Türk'ün ateşten gömlek giydiği bu var olma mücadelesinde yüce Türk milleti topuyla, tüfeğiyle, kanıyla bayraklaştırmak istediği bağımsızlığı, karşısındaki muazzam güce rağmen, yılmadan ve fedakârca kazanmıştır.
    Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta Ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Ataürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere; bu mücadeleye iştirak eden büyük Türk ordusunun kahraman mensuplarını, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk Milletini ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, ruhlarınız şad olsun diyorum… Saygılarımla.”dedi.
    Program Melahat Kilimci Ortaokulu öğrencisi Esmanur Tuna ‘Çanakkale Şehitlerine’ adlı şiirini okudu. Melahat Kilimci Ortaokulu öğrencilerinin hazırlamış oldukları ‘Çanakkale Destanı’ oratoryosu ile devam eden program Melahat Kilimci Ortaokulu öğrencisi Ceren Meriç Korkmaz tarafından ‘Kınalı Ali’ adlı mektub’un okunmasıyla, öğrenciler tarafından ‘Vatan İçin’ adlı piyesle ile program devam etti.
    Ardından Melahat Kilimci Ortaokulu öğrencisi Selen Tetik ‘Bir Yolcuya’ adlı şiirini okudu. Melahat Kilimci Ortaokulu öğrencilerinin hazırlamış oldukları 18 Mart Korosunun gösterimi  ile program sona erdi. 

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com