Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
18 Haziran 2019 Salı
Atatürk’ün İlçemize Gelişinin 88. Yıldönümü Kutlandı
25 Aralık 2018 Salı günü Atatürk'ün İlçemize gelişinin 88. Yıl dönümü kutlama programı Atatürk Anıtında gerçekleştirildi.

Nilay YILMAZ

    Atatürk Anıtında'ki Çelenk Sunma Törenine İlçe Kaymakamı Neslihan Kısa, Belediye Başkan Vekili Melahat Erhan, İlçe Jan. Kom. Vekili Erkan İşler, İlçe Emniyet Müdür Vekili Okan Toprak , Daire Amirleri ,Siyasi Partilerin Sivil Toplum örgütlerinin temsilcileri, İlçe muhtarları ve öğrencilerinin katılımları vardı. 
    Program çelenklerin sunulmasına müteakip saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Cumhuriyet ilkokulu'ndan bir öğrencinin şiir okumasının ardından Cumhuriyet İlkokulu'nda öğretmen Aysun Atmaca yapmış olduğu günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla program sona erdi. Aysun Atmaca yapmış olduğu konuşmasında; 
    “Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Protokol Üyeleri, Sevgili Öğrenciler, Değerli Havsalılar.
    Mustafa Kemal Atatürk' ün Havsa' ya gelişinin 88. Yılının gurur ve mutluluğunu coşkuyla yaşıyoruz.
    1930 yılında Edirne'yi altüst eden kasırgada Selimiye Camii ile birlikte birçok cami hasar görmüş, birçoğunun minaresi yıkılmıştır. Bu kasırga felaketi sonrasında Atatürk  incelemelerde bulunmak için ilimiz Edirne' yi onurlandırmıştır. Orada bulunan Bayındırlık ve Vakıflar müdürlerine hitaben, başta Selimiye olmak üzere, Edirne'nin hasar gören bütün camilerinin tamiri için gerekli keşfin yapılarak bilançosunun üç gün içinde kendine verilmesini ister. Atatürk' ten gelen bu talimatla cami onarımları kısa sürede tamamlanmıştır. Atatürk Edirne de bulunduğu süre içinde Edirne halkı ile birebir görüşmüş halkın sorunlarını dinlemiştir. Atatürk 25 Aralık 1930 günü Edirne'den ayrılır.  Dönüş yolunda ise varlığıyla ilçemiz Havsa'yı şereflendirir. 
    Ulu Önderimizin Havsa' ya gelişi ilçede günler öncesinden başlayan bir heyecana yol açmıştır. Kışın soğuk günlerinin yaşandığı 25 Aralık 1930' da tüm Havsa Halkı O' nu görebilmek, duygularını paylaşabilmek umuduyla yollara çıkmışlar ve Atamızın Havsa' ya gelişini heyecanla beklemişlerdir. İlçemizde bulunduğu süre içerisinde halkla sohbet eder ve halkın sıkıntılarını dinler. Yine 25 Aralık günü Havsa' dan ayrılır.
    Bir liderin değeri geride bıraktıkları ile ölçülür. Hiç şüphe yok ki Atatürk dünyanın en büyük liderlerinden biridir. Tarihin her sayfasına acı ve şanlı hatıraların altın harflerle kazındığı bir mirasın sahibi Yüce Milletimiz, kendini milletine adayan liderini hiçbir zaman unutmayacaktır. O'nun gösterdiği yolda emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir.
    Bu duygu ve düşüncelerle Atamızı, Havsa' ya Cumhurbaşkanı olarak gelişinin 88. yıldönümünde bir kez daha sevgi, saygı, rahmet ve şükranla  anıyor, hepinize saygılar sunuyorum.”dedi.

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com