Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
21 Ağustos 2019 Çarşamba
21-27 Kasım Ağız Diş Sağlığı Haftası
21- 27 Kasım Ağız Diş Sağlığı Haf-tası etkinlikleri kapsamında İlçemiz Abalar İlkokulunda İlçe Milli Eğitim Müdürü Özkan Fidan ve Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr.Soykan Atanur Kaya, Diş Hekimi Hale Tozkır, Hemşire Aysun Demir, Ebe Emel Çakıroğlu Türk, Ebe Sema Arslan ve Ebe Çiler Duğru tarafından öğrencilerin diş taraması ve flor vernik uygulaması yapıldı.

Nilay YILMAZ

    Uygulama sonrası Diş Hekimi Hale Tozkır tarafından açıklama yapıldı. 
    Tozkır, yaptığı açıklamada, “Toplumumuzda diş problemlerinin yaygın olarak görülmesi nedeni ile ağız diş sağlığı bilincinin geliştirilmesi yaygınlaştırılması ve sürekliliğin sağlanması gerekmektedir. Hiç çürüğü olmayan, ağız diş sağlığı yerinde olan toplum hedeflenmektedir. 
Bu hedefe ulaşmak için;
Ağız hijyenine önem verilmesinin sağlanmalı.
Doğru ve düzenli fırçalama alışkanlığının sağlanmalı. (Günde en az 2 kere 2 dakika)
Düzenli ve yeterli beslenme (Asitli ve şekerli gıdalardan mümkün olduğunca uzak kalınmalı) Kalsiyum açısından zengin besinler tüketilmeli.
6 ayda bir düzenli diş hekimine gidilmeli.
Flor vernik uygulanmalı.
    Bu amaçla Edirne İl Sağlık Müdürlüğü olarak okullarda diş taraması yapılmaktadır. Ağız hijyeni ve sağlıklı beslenme eğitimleri verilmektedir. 6 ay aralıklarla flor vernik uygulaması yapılmaktadır. Anaokul ve ilkokul öğrencilerine diş fırçası ve diş macunundan oluşan set muhafaza kabında dağıtılmıştır. Öğrencilere farkındalıklarını arttırmak amacı ile broşüler dağıtılmıştır.”dedi.

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com