Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
23 Temmuz 2019 Salı
29 Ekim Dünya İnme Günü
Havsa Toplum Sağlığı Merkezi 29 Ekim Dünya İnme Günü olma sebebiyle gazetemize yazılı açılama yaptı.

Nilay YILMAZ

    Yapılan açıklamada, “İnmeye yol açan risk faktörleri ve inmenin belirtileri hakkında farkındalık çalışmaları yürütülmesi amacıyla her yıl 29 Ekim Dünya İnme Günü olarak kutlanmaktadır.
    İnmede kalp krizinde olduğu gibi, kan akımı kesildiği için oksijen ve besleyici maddeler beyine ulaşamaz. Beyin dokusunda hasara yol açar ve bu durum inme olarak adlandırılmaktadır. Sigara kullanımı, sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite inme oluşumunda en önemli risk faktörleri arasındadır. Bu risk faktörleri diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.
    İnme, akut olarak meydana çıkan ve çok hızlı müdahale edilmesi gereken hastalıklardan birisidir. Bu yüzden belirtilerin toplum tarafından tanınması tedavide zaman kaybını önlemektedir.
    İnme ani gelişen yüz, kol, bacak veya sıklıkla vücudun bir yarısında kuvvet kaybı gibi belirtilerle meydana çıkmaktadır. Bunların dışında aynı bölgelerde uyuşma, bayılma, bilinç bulanıklığı, konuşmada veya konuşulanları anlamada güçlük, sebebi bilinmeyen şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, dengeyi sağlayamamak, bir gözde veya her iki gözde görme kaybı, bilincin tamamen kaybı görüle-bilmektedir.
    İnme bulguları olayın beynin hangi bölgesini etkilediğine ve şiddetine bağlıdır. İnme bulguları olduğu zaman ilerleyebileceği göz önünde bulundurularak çok şiddetli olmasa dahi en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.
    Tütün ve alkol kullanımından uzak durulması, sigara dumanına maruz kalınmaması, günde en ez 30 dakika fiziksel aktivite yapılması, diyette yağ, şeker ve tuz miktarının azaltılması, gün içerisinde tüketilen besin gruplarına dikkat edilmesi ve doktor önerilerine uyulması inme riskini azaltma konusunda oldukça önemlidir.”

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com