Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
23 Temmuz 2019 Salı
Başkan Oğuz Tekin, “Çöpten Elektrik Üretiyoruz”
07 Kasım 2017 tarihinde faaliyete geçen Edirne, Havsa , Lalapaşa, Süloğlu Belediyeleri ve İl Özel İdarenin kurduğu Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesislerine yapılan elektrik üretim sistemi tamamlandı.

Nilay YILMAZ

    Ortakların katkı payı vermemesi ve kardan değil cirodan pay alınmasıyla Türkiye'de bir ilk olan ve yaklaşık 80 milyon TL'lik büyük bir yatırım olduğunu belirten İlçemiz Belediye Başkanı Oğuz Tekin yaptığı açıklamada; “Edirne Belediye Başkanımız Recep Gürkan'ın başkanlığında hayata geçen ve bir yıl içinde vahşi çöp depolamadan elektrik üretimine başladık. 
    İlçemizin önemli sorunlarından biri olan çöp konusunu 03 Kasım 2017 tarihinde ilk çöpümüzü Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesislerine dökerek çözüştük.  Şimdi ise bu tesise yapılan elektrik üretim sisteminin de tamamlanması ile 31 Ekim 2018 tarihinden itibaren resmi olarak elektriğimizi üretmeye başlayacağız. 
    Tesisimiz kendi ihtiyacı dışında ilk yıl yaklaşık 9000 evin elektrik ihtiyacını karşılayacak.2019 yılı sonunda çöpten çıkan gaz ile 25000 evin elektrik ihtiyacı karşılanacak.Tüm lisansları izinleri, kontrolleri yapıldı. Ön testler yapıldı. Tam kapasite ile çalışması yaklaşık 1 yılı bulacak. 
    İlçemize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum. Bize bu tesisi kazandıran her ilçenin sorunu ile kendi sorunuymuş gibi ilgilenen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'a ve birlik yönetimine şahsım ve ilçe halkım adına teşekkür ederim.”dedi.

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com