Anasayfa Gündem Siyaset Röportaj Resmi İlan Video Galeri Foto Galeri İpek Matbaası Künye İletişim
21 Mayıs 2019 Salı
“Yerli Üretim” Logosunun Kullanılması Yürürlüğe Girdi
Havsa Esnaf ve Sanatkarlar odasından yapılan açıklamaya göre etiket,tarife ve fiyat listelerinde ''yerli üretim'' logosunun bulunmasına dair yönetmelik Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Sertkan YILMAZ

    Konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulunan Esnaf ve Sanatkarlar odası başkanı Yıldırım Sain şu ifadelere yer verdi:
    “18.09.2018 tarih ve 30539 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak 03,10,2018 tarihinde yürürlüğe giren düzenlemede anılan yönetmeliğin 5'inci maddesinde değişikliğe gidilerek etiket ve listelerde bulunması zorunlu bilgilere malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih ve üretim yeri Türkiye olan mallar için, Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo ve işaret hususları eklenmiştir.
    Bu doğrultuda Ticaret Bakanlığı tarafından ; Tüketicilere yönelik mal satışlarında ürünün ülkemizde üretildiğini göstermek üzere tüketicinin dikkatini ilk bakışta çekecek nitelikte ''yerli üretim'' logosu hazırlanmıştır. 
    Üretimi Türkiye de yapılan ürünlerin etiket,tarife ve fiyat listelerinde ''yerli üretim'' logosunun Bakanlıkça belirlenmiş şekil ve kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar Ticaret Bakanlığı'nın https://tuketici.ticaret.gov.tr/ adresinde yer almaktadır.
    ''Yerli Üretim'' logosunun Türkiye' de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunludur.
    Logo, tüketicilerin rahatça görebileceği  şekilde ve orijinal renklerinde yerleştirilmelidir.
    Logonun küçültülmesi veya büyütülmesi gereken durumlarda '' Yerli üretim'' Logosu Kurumsal Kimlik Kılavuzunda yer alan oranlara uyulmalıdır.
    Herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamak için üyelerimizin gerekli duyarlılığı göstermesini dileriz .”dedi. 

  DİĞER HABERLER
  TÜM HABERLER »  
23 Kasım Caddesi Esnaf Kefalet Kooperatifi Pasajı No:20/A Havsa / EDİRNE
TEL: 0284 336 18 48 FAX: 0284 336 00 35 WEB: www.batiekspres.com
E-MAİL: info@batiekspres.com